Середа, 09 червня 2021 13:21

Володимир Приходько про підсумки зустрічі з Олександром Кубраковим: «Міністр налаштований вирішувати питання»

p2

p2

На нараді у міністра інфраструктури Олександра Кубракова, яка відбулася 7 червня 2021 року, ми розглянули низку дуже важливих питань.

Насамперед, це програма «Велике будівництво в залізничному секторі». Ми вже півроку тому внесли пропозицію поширити Велике будівництво з Укравтодору і на Укрзалізницю. Це проєкт оновлення парку вантажних, пасажирських вагонів і засобів тяги.

Варто розпочати зі списування старих вагонів і планування закупівель по роках. Необхідно видати постанову Кабінету Міністрів з цього приводу. Почнуть «дихати» вагонобудівні підприємства, які сьогодні вмирають. У 2011 році їх було 18, в минулому 5, у цьому - лише 2. І то вони працюють не на повну потужність.

Реалізація програми дасть зростання ВВП на 2,3%, з урахуванням ефекту мультиплікації – на 8%. Надходження до бюджетів усіх рівнів - понад 31 млрд грн на рік. Крім того, 30 тис. робочих місць у суміжних галузях і 15 тис. у вагонобудуванні.

За реакцією Олександра Кубракова було зрозуміло: він добре орієнтується в питанні. Що стосується програми «Велике будівництво в залізничному секторі», сказав, що ця ідея йому дуже близька, він прекрасно розуміє економічну вигоду від її впровадження. Розуміє, що ефективність там буде вища, ніж у дорожньому будівництві. Тому що, по-перше, саме залізничне господарство більше, ніж автомобільне. По-друге, біда тут також більша. Дуже багато старих запущених болячок, які необхідно лікувати.

Міністр інфраструктури підкреслив: «Будемо готувати постанову Кабміну, програмні документи».

MIU

MIU

Друге питання - невиконані доручення Президента України, він дав їх під час робочого візиту в ПАТ «КВБЗ» 6 березня 2020 року. Міністерству інфраструктури й АТ «УЗ» було доручено забезпечити ПАТ «КВБЗ» замовлення на закупівлю 90 пасажирських вагонів і 3 дизель-поїздів. Станом на 7 червня 2021 року доручення залишаються невиконаними. При цьому в Державному бюджеті України на 2021 рік для Укрзалізниці заплановано витрати на закупівлю 100 пасажирських вагонів.

З грудня 2019 року триває переговорний процес між КВБЗ і УЗ про укладення мирової угоди зі збереженням обсягів закупівлі дизель-поїздів згідно з контрактом 2018 року. ПАТ «КВБЗ» виготовляє 5 дизель-поїздів за власні кошти. Стан їх виробництва наступний:

- другий поїзд виготовлений і може бути відправлений УЗ;

- третій поїзд проходить приймально-здавальні випробування і вже в червні поточного року буде готовий до відправки замовнику;

- четвертий поїзд: завершення виробництва планується в серпні 2021 року.

Тобто ПАТ «КВБЗ» підтверджує: до 30-річчя Незалежності України ми готові поставити на адресу Укрзалізниці три нові дизель-поїзди! Це узгоджується і з дорученням Президента України. Готові поїзди мають працювати і приносити дохід УЗ, а не стояти на заводі.

П’ятий і шостий поїзди перебувають на різних рівнях готовності, плануємо завершити їх складання до кінця 2021 року. Адже закуплено комплектацію, витрачено гроші.

AN1A9882min

AN1A9882min

Третє питання - перспективи розвитку приміського транспорту України. На Форумі "Україна 30" усі заявили про проєкт "Київ Сіті Експрес", а за ним про можливі аналогічні проєкти Сіті Експрес у Харкові, Дніпрі, Запоріжжі та інших містах.

А що має стати основою експлуатаційного парку? Знос поїздів УЗ становить понад 95%. Вони морально і фізично застаріли й перевищили встановлений термін експлуатації. Ніяких рішень щодо поїздів для Сіті Експресу немає. Не вирішено питання щодо перспективних пасажирських вагонів. Відсутність науково-технічної політики УЗ стримує рух уперед. Це найважливіше питання необхідно вирішувати на рівні Мінінфраструктури.

При цьому є цікаві пропозиції. Адміністрації Харківського і Полтавського регіонів пропонують створити пасажирську компанію на умовах державно-приватного партнерства. Проєкт називається «Слобожанщина». І ми працюємо з ними, орієнтуючись на побажання потенційних партнерів щодо конструкції рухомого складу, готові брати участь у проекті як його розробники, творці і постачальники.

Проєкт «Слобожанщина» потрапляє до контексту проєкту Сіті Експрес, який обговорювали на форумі Україна 30. Про це вели мову Президент Володимир Зеленський та інші у своїх виступах 22-23 лютого поточного року.

Олександр Миколайович пообіцяв, що запустить ці питання в роботу.

З приводу закупівлі 100 пасажирських вагонів і дизель-поїздів міністр сказав: «Про пасажирські вагони за бюджетні гроші швидше треба проводити переговорну процедуру, якщо не відбувся тендер, підписувати контракт уже в цього місяця». Говорив про те, що необхідно вирішувати питання щодо дизель-поїздів.

AN1A2851min

AN1A2851min

Окрема тема наради - тендер Харківського метрополітену. Харківський метрополітен віддав перемогу в тендері на постачання 8 поїздів метро китайській компанії тільки тому, що вартість її вагонів була трохи нижча, ніж у нас. Але якщо порахувати експлуатаційні витрати, то вже через рік китайська пропозиція буде дорожчою. А за 40 років експлуатації додаткові витрати зростають у рази.

Зараз процес укладення контракту з Китаєм призупинено. Тендер необхідно скасовувати і оголошувати знову. Іншого варіанта ми не бачимо, тому що в Харкові порушили порядок його проведення. Не можна також допустити, щоб історія повторилася під час проведення тендера Київського метрополітену.

Міністр погодився з нашими аргументами. До того ж 9 червня його заступниками призначено Юрія Васькова та Анну Юрченко. Тож вони мають зайнятися цими питаннями.

Ми вдячні міністру інфраструктури Олександру Кубракову, який дуже оперативно відреагував на прохання зустрітися. Сьогодні він виглядає, як людина, яка хоче і налаштована вирішувати питання. Більше того, вони для нього зрозумілі. Ймовірно, він бачив і знав їх раніше, до призначення на посаду міністра. Розуміє, що відбувається на залізниці.

Ми також вдячні голові Полтавської обласної державної адміністрації Олегу Синєгубову за сприяння в організації цієї зустрічі, іншим учасникам - за активну і зацікавлену роботу, небайдужість до долі Укрзалізниці та вітчизняного вагонобудування.

Володимир Приходько, голова наглядової ради ПАТ «КВБЗ».

Прочитано 979 разів