П'ятниця, 07 травня 2021 09:16

Як вітчизняних виробників «вибивають» із тендера на постачання ескалаторів

prevushka

prevushka
ТОВ «Інструментальний завод» подав скаргу до Антимонопольного комітету України про порушення філією «Вокзальна компанія» АТ «Українська залізниця» процедури закупівлі ескалаторів. Йдеться про порушення Закону України «Про публічні закупівлі» та наявність дискримінаційних умов у тендерній документації, бездіяльність щодо їх усунення.

31 березня 2021 року філія «Вокзальна компанія» АТ «УЗ» (Замовник) через електронну систему Prozorro опублікувала оголошення щодо закупівлі двох ескалаторів для вокзалу Київ-Пасажирський за процедурою відкритих торгів. Інструментальний завод, який має намір взяти участь у тендері, надав 14 вимог щодо внесення змін до тендерної документації. Але замовник залишив їх без задоволення. Тож довелося подавати скаргу до АМКУ.

По-перше, Замовник визначив предмет закупівлі як підйомно-транспортне обладнання (ескалатори) у кількості 2 одиниці. Однак «Вокзальна компанія» хоче в рамках даної закупівлі отримати додаткові послуги з розробки проєкту на їх заміну, отримання позитивного висновку експертизи, виготовлення облікового паспорта та документації до охоронного договору на об’єкт культурної спадщини, яким є будівля вокзалу Київ-Пасажирський, отримання висновків щодо несучої спроможності будівельних конструкцій, технічний сервіс на 5 років. А також додаткові роботи з демонтажу встановлених раніше ескалаторів, декоративного оздоблення нових, парапетів та інших елементів.

lenta

lenta

Таким чином, Замовник невірно визначив предмет закупівлі, не розділив її на окремі тендери, як того вимагають норми законодавства. І намагається провести багатопредметну закупівлю одним тендером (лотом).

Але ж виробник ескалаторів не може надавати послуги з виготовлення будівельної документації та виконувати будівельні роботи. Замовник, включивши в одну закупівлю придбання товару, послуг і робіт, навіть не зазначив очікуваної їх вартості, чим фактично вніс дискримінаційну вимогу.

Такі дискримінаційні вимоги щодо додаткових «прихованих» послуг і робіт фактично позбавляють виробників ескалаторів можливості брати участь у тендері. Замовник обмежує коло учасників лише посередниками, які зможуть здійснити постачання продукції й виконати роботи і послуги, не будучи виробниками.

За відсутності конкуренції та наявності дискримінаційних вимог неможливо отримати максимальні економію та ефективність, що є основними принципами і метою публічних закупівель.

shafi pult

shafi pult

По-друге, Замовник встановив, що учасник зобов’язаний надати документи, які підтверджують постачання товару протягом останніх трьох років (копії договорів, видаткові накладні, листи-відгуки) на загальну суму не менше третини від вартості предмету закупівлі.

Але ж із моменту функціонування Prozorro жоден з українських замовників не здійснював закупівлю подібних ескалаторів. Відповідно, вітчизняні виробники їх не поставляли. Значить, дана вимога є дискримінаційною і має бути видалена в частині обмежувального періоду на три роки.

Як і вимога, що вартість договорів має бути на суму не менше третини від вартості закупівлі. У зв’язку з відсутністю замовлень на ринку України подібних ескалаторів протягом останніх літ та через інфляцію різниця між вартістю ескалаторів, поставлених раніше (наприклад, шести важких ескалаторів ЕК-106 для Дарницького вокзалу в Києві), і цінами на сьогодні буде суттєвою.

balls

balls

Дана обставина ставить у нерівні умови вітчизняних виробників із зарубіжними, які здійснювали постачання ескалаторів у власні країни протягом останніх років у «твердій» іноземній валюті. Ось так у нас виконується Закон України «Про публічні закупівлі», де йдеться про рівні умови для всіх учасників.

По-третє, Замовником установлений строк постачання та введення в експлуатацію ескалаторів не пізніше шести місяців із дати укладення договору. Принаймні так було станом на 26 квітня. Проте 30 квітня Замовник вніс зміни і назвав строк виконання дев’ять місяців.

Але вимога все одно залишається дискримінаційною, оскільки на виготовлення проєктної та дозвільної документації необхідно до восьми місяців, а реальний строк виконання договору, за оцінками фахівців, дорівнює 16 місяцям.

По-четверте, Замовник у технічних вимогах встановив пропускну спроможність ескалатора в години пік не менше 9600 чоловік на годину. Це суперечить Державному стандарту України для ескалаторів із шириною сходинки один метр та швидкості руху сходового полотна 0,65 метра на секунду – 7300 чоловік на годину. Отже, вимога є дискримінаційною і повинна коригуватися відповідно до чинного законодавства України.

І це ще не всі порушення. Тож ТОВ «Інструментальний завод» просить Антимонопольний комітет України зобов’язати Замовника усунути дискримінаційні умови, що містить тендерна документація, привести її у відповідність до вимог законодавства або відмінити процедуру закупівлі. Скаргу прийнято до розгляду.

Прочитано 647 разів